Франко-українська співпраця Української технологічної академії в дії

Співпраця української та французької наукових шкіл архетипіки:

5 років досвіду

Українська школа архетипіки, що спеціалізується на проблематиці «Архетипіка і публічне управління» і засновником якої є керівник Відділення соціально-гуманітарних технологій Української технологічної академії Едуард Афонін, пройшла 12-літній цикл свого інституційного становлення як міждисциплінарне наукове об’єднання дослідників на ідеях колективного несвідомого швейцарця Карла Густава Юнга. Завершився цей цикл тріумфальним єднанням цієї школи із спорідненою їй французькою школою архетипіки – паризьким Центром досліджень сучасності і повсякденності, співзасновником і керівником якої сьогодні є французький соціолог Мішель Маффесолі.

П’ятирічну співпрацю української та французької наукових шкіл символізували цьогорічні наукові заходи, що були присвячені 100-річчю з дня народження Жільбера Дюрана, відомого французького соціолога і антрополога, дослідника форм і функцій уяви, Командора ордена Почесного легіону Франції.

Ювілейні заходи розпочалися форумом української і французької шкіл архетипіки «Уявне, архетипи та публічне управління», що відбувся 5 травня цього року на майданчику Наукової бібліотеки імені М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка у форматі онлайн дискусій. Він зібрав понад 70 прихильників архетипної проблематики з України, Франції, Польщі, Латвії, Азербайджану, Грузії, Казахстану та інших країн. З вітальним словом до учасників звернувся ректор Університету професор Володимир Бугров. Учасники форуму мали змогу ознайомитися з презентаціями переможців конкурсу молодих науковців та публікаціями авторів-архетипістів у спеціалізованих випусках фахових наукових журналів «Публічне управління» та «Український соціум». Лекцію «Жільбер Дюран і сучасність» прочитав його учень і послідовник Мішель Маффесолі. Своєрідним доповненням виступу стали комплементарні дискусії лектора з Патріком Такюселем, директором Інституту соціології й антропології Університету Монпельє-3 імені Поля Валері (Французька Республіка), а також відповіді на запитання учасників форуму.

Продовженням і фінальним акордом розпочатих у травні заходів став форум шанувальників Жільбера Дюрана, який пройшов 22-24-го вересня 2021 р. в університетах Сорбонна і Монпельє-3 імені Поля Валері. У цих заходах взяли участь близько 40 дослідників з КНУ імені Тараса Шевченка, інших українських університетів Києва, Маріуполя, Харкова, Одеси, Полтави, Черкас, а також з іноземних університетів. Країни-учасниці форуму, окрім Франції та України, були представлені дослідниками з Аргентини, Бразилії, Іспанії, Італії, Кіпру, Південної Кореї, Латвії.

На конференції в Сорбонні та в Університеті Монпельє-3 імені Поля Валері виступили представники Навчально-наукового інституту публічного управління та державної служби КНУ імені Тараса Шевченка. На пленарному засіданні конференції професор кафедри публічної політики, д.соціол.н, професор, співзасновник Української школи архетипіки Едуард Афонін представив доповідь «Культурно-історична концепція становлення та розвитку архетипів колективного несвідомого в контексті ідей Жільбера Дюрана», а доцент кафедри публічної політики, д.держ.упр., доцент Тетяна Новаченко виступила з доповіддю «Ідеал» керівника в публічному управлінні України в контексті інноваційності епохи постмодерну». У дискусіях взяли участь аспіранти-заочники Інституту Ірина Корчак (кафедра публічної політики) і Юлія Філіппова (кафедра парламентаризму), а також доцент Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка, к. філолог. н. Олена Копильна.

У заходах в Сорбонні взяли участь дипломати Посольства України у Французькій Республіці: радник-посланник Максим Кононенко, 3-й секретар Посольства України Ольга Сергейчик (політичний відділ) і радник, директор Культурно-інформаційного центру Посольства Вікторія Гуленко. М. Кононенко виголосив вітальне слово учасникам заходів від імені Посольства України у Французькій Республіці.

Під час конференції в Сорбонні було презентовано франко-український переклад книги Жільбера Дюрана «Антропологічні структури уявного». Примірники цієї книги передано Центру досліджень сучасності і повсякденності, університету Монпельє-3 імені Поля Валері і Посольству України у Французькій Республіці. Також було передано примірник франко-українського перекладу книги Мішеля Маффесолі «Час племен. Кінець індивідуалізму в постмодерному суспільстві», що її було видано, як і нинішню книгу, за ініціативи Української школи архетипіки у Видавничому домі «Києво-Могилянська академія» у 2018 р. 

Під час заходів Мішелю Маффесолі, керівнику французької школи архетипіки (Центру досліджень сучасності і повсякденності) було вручено медаль Григорія Сковороди, якою його, як і керівника Української школи архетипіки Едуарда Афоніна, нагородила Президія Національної академії педагогічних наук України за сприяння міжнародній співпраці французької й української наукових шкіл архетипіки, здійсненню практичного внеску у вирішенні актуальних проблем суспільства.

Під час форуму відбувся обмін думками щодо розширення співпраці між КНУ імені Тараса Шевченка з іншими  університетами України та Університетом Монпельє-3 імені Поля Валері. Французька сторона виявила зацікавленість щодо навчання і стажування українських студентів у Франції, а також участі французьких викладачів в навчальному процесі в українських закладах вищої освіти, реалізації освітніх програм з менеджменту. 

Після завершення франко-українських заходів усі їх учасники отримали сертифікати про наукове стажування.

Франко-українська співпраця Української технологічної академії в дії
Франко-українська співпраця Української технологічної академії в дії
Франко-українська співпраця Української технологічної академії в дії

Розміщення на сайті

Заявка на розміщення

Для розміщення інформації на сайті необхідно зареєструватися та подати заявку.

Подати заявку

Зателефонувати, написати листа або завітати